Чи варто мати посвідчення журналіста?

Ідентифікувати громадянина країни можна за документом — паспортом. Професійний паспорт журналіста — його посвідчення. І це не вчорашній день!! Він спрощує доступ до інформації, а також у разі виникнення конфліктних ситуацій це привід засудити правопорушника за 171 сттатею.

Посвідчення це не минуле століття, як вважають деякі новобранці-журналісти.

Це статус, ідентифікація та перепустка. Особливо “корочка” потрібна для тих, хто працює під час конфліктних ситуацій, коли відбуваються масові заходи або надзвичайні події.

У таких ситуаціях журналісту все одно необхідно мати документ, який підтверджує його професійну належність. Юристи радять у таких ситуаціях оприлюднювати свій статус — носити бейдж з великим написом “ПРЕСА”.  У такому випадку тому, хто порушив право журналіста чи зашкодив професійній діяльності, буде досить важко довести у суді, що він не знав, що нападає на журналіста.

Історія з журналістської практики:

Фотокореспондент інформагентства постраждав під час рейдерської сутички. В подальшому, осіб, які спричинили шкоду майну та здоров’ю журналістів було засуджено за будь-якими статтями Кримінального кодексу, але не за статтею 171. Головний аргумент, побудований на поясненнях нападників, які спростувати не вдалося — “ми не знали, що нападаємо на журналіста”. У журналіста дійсно, під час “свалки” не було на одязі посвідчення, бейджа”.

Який документ може підтверджувати належність до ЗМІ?

1. Посвідчення, видане безпосередньо редакцією (в т.ч. інтернет-видання) або засновником ЗМІ.
2. Прес-карта журналістської організації в т.ч. міжнародної і посвідчення НСЖУ, НМПУ.

Які реквізити мають бути на посвідченні журналіста:

1. ПІБ
2. Фото
3. Хто видав (засновник, редакція)
4. Номер і дата видачі
5. Строк дії
6. Підпис посадової особи, яка видала, печатка (бажано).

Зміни до статті 25 Закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу)

в Україні», які відбулись навесні 2014 року закріпили, що (ч.2 ст.25): «Професійна належність журналіста може підтверджуватися документом, виданим професійним об’єднанням журналістів».

В проекті змін до статті 171 Кримінального кодексу України є така примітка, зауважує Бурмагін: «Під професійною діяльністю журналіста у цій статті слід розуміти систематичну діяльність особи, пов’язану із збиранням одержанням, створенням, поширенням, зберіганням або іншим використанням інформації з метою її поширення на невизначене коло осіб через друковані засоби масової  інформації, телерадіоорганізації, інформаційні агентства, мережу Інтернет. Статус журналіста та/або його належність до засобу масової інформації підтверджується редакційним або службовим посвідченням чи іншим документом, виданим засобом масової інформації, його редакцією або професійною чи творчою спілкою журналістів».

admin

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *